Translate this page
Great Oak’s Nick Fisher qualifies for the master in the triple jump with a leap of 45-03.00.
Great Oak’s Nick Fisher qualifies for the master in the triple jump with a leap of 45-03.00.
Vista Murrieta’s Michael Norman wins the D1 200 (21.06) and 400 (47.50).
Vista Murrieta’s Michael Norman wins the D1 200 (21.06) and 400 (47.50).
CJ Alumbres won the D1 triple jump and set a Riverside County record (50 feet 1.25 inches) in doing so.
CJ Alumbres won the D1 triple jump and set a Riverside County record (50 feet 1.25 inches) in doing so.
Elena Lopez qualifies for the masters in the Discus 130-05 and the shot put 42-07.50 for Elsinore.
Elena Lopez qualifies for the masters in the Discus 130-05 and the shot put 42-07.50 for Elsinore.
Michelle Norman of Vista Murrieta was the D1 Champion in the long jump with a leap of 19-10.50.
Michelle Norman of Vista Murrieta was the D1 Champion in the long jump with a leap of 19-10.50.
Chaparral’s Nathaniel Williams placed second clearing 6-07.00 will head to the masters.
Chaparral’s Nathaniel Williams placed second clearing 6-07.00 will head to the masters.
Nicholas Doan of Great Oak qualifies for the masters in the 3200 placing second with a time of 9:09.19 and also the 1600 finishing third clocked at 4:11.45
Nicholas Doan of Great Oak qualifies for the masters in the 3200 placing second with a time of 9:09.19 and also the 1600 finishing third clocked at 4:...
Lauren Coomber, Murrieta Mesa finished second in the D2 400, 56.47.
Lauren Coomber, Murrieta Mesa finished second in the D2 400, 56.47.
Jessica Alabos, Murrieta Valley heads to the masters placing second in the D2 pole vault 11-09.00.
Jessica Alabos, Murrieta Valley heads to the masters placing second in the D2 pole vault 11-09.00.
Damion Marshall’s huge day helped Great Oak win their first ever CIF Southern Section D1 Boys Championship.
Damion Marshall’s huge day helped Great Oak win their first ever CIF Southern Section D1 Boys Championship.
Isaac Cortez, Great Oak second place in the D1 800 (1:52.79).
Isaac Cortez, Great Oak second place in the D1 800 (1:52.79).

GOHS boys track team wins first CIF championship


26 Valley athletes in 22 events qualify for CIF Masters Meet


Friday, May 30th, 2014
Issue 22, Volume 18.
Paul Bandong
Sports Writer


Less than one second separated Great Oak (3:17.38) from Long Beach Poly (3:16.67) in the boys 4 x 400m relay, but the Wolfpack ran away with their first-ever CIF Southern Section Division 1 Championship by 64.5 to 53 over the Jack Rabbits. Poly’s girls’ team continued their dominance with another CIF title.

BOYS

Overall, Vista Murrieta finished 13th with 36 points; Linfield was 67; Chaparral was 81; Elsinore was 91. Heritage (95), Hamilton (123), Temescal Canyon (123), and Calvary Chapel Murrieta (163) also scored team points.

Vista Murrieta sophomore speedster Michael Norman was a double winner in the 200m and 400m dash. Another sophomore, Lorenzo Burns, from Linfield Christian took first in the Division IV triple jump (44-10.75).

Fourteen local athletes qualified in 12 events for CIF Masters to be held at Cerritos College on May 30. Great Oak’s Damion Marshall will compete in four events: 4x100m relay, 4x400m relay, 400m and 200m dash. Norman will also be racing in the 400m and 200m dashes. In the distance events, the Wolfpack’s Nick Doan qualified in the 1600m and 3200m. In field events, Great Oak’s Nick Fisher will be competing in the long jump and triple jump.

GIRLS

Overall, Vista Murrieta finished seventh with Great Oak right behind. Elsinore, Murrieta Mesa, Murrieta Valley, and Linfield Christian also scored team points.

Individual CIF titles were earned by Great Oak’s Destiny Collins (1600m and 3200m); teammate Ciynamon Stevenson (triple jump); and Vista Murrieta’s Michelle Norman (long jump). Elsinore’s Elena Lopez took second in the shot put and third in the discus throw in Division 2.

Twelve athletes will compete in ten events at the CIF Masters Meet. Norman will compete in four events (100m dash, long jump, triple jump, and 4x100m relay); teammate Lovie Burleson will compete in three of the same events (long jump, triple jump, and 4x100m relay). In the distance events, Great Oak’s Collins and teammate Haley Dorris will race in the 1600m and 3200m runs. Lopez will represent in the shot put and discus.

Here are the results for CIF-SS Finals (asterisk denotes CIF Masters qualifier).

BOYS RESULTS

4x100m:

• Division 1:

2; *Great Oak (Jordan Lucas, Nick Fisher, Damion Marshall, LaQuan Williams), 41.91.

1600m:

• Division 4:

9. Andrew Russell, Linfield Christian, 4:35.75

• Division 2:

4. Cobie Chavez, Temescal Canyon, 4:14.78

• Division 1:

3. *Nicholas Doan, GOHS, 4:11.45

110m Hurdles:

• Division 1:

5. *Torrey Atkins, Heritage, 14.10; 8. Peter Manu, Vista Murrieta, 14.47.

400m Dash:

• Division 1:

1. *Michael Norman, Vista Murrieta, 47.50. 4. *Damion Marshall, GOHS, 48.53.

100m Dash:

• Division 1:

6. Nick Fisher, Great Oak, 10.95.

800m Run:

• Division 2:

9. Cobie Chavez, Temescal Canyon, 1:58.31.

• Division 1:

2. *Isaac Cortes, Great Oak, 1:52.79.

300m Hurdles:

• Division 1:

5. Torrey Atkins, Heritage, 39.18.

200m Dash:

• Division 1:

1. *Michael Norman, Vista Murrieta, 21.06; 3. *Damion Marshall, Great Oak, 21.29; 4. Cole Dubots, Vista Murrieta, 21.70.

3200m Run:

• Division 2:

6. Kyle Brown, Elsinore, 9:36.05.

• Division 1:

2. *Nicholas Doan, Great Oak, 9:09.19

4 x 400m Relay:

• Division 1:

2. *Great Oak (Isaac Cortes, Marshall Damion, Brandon Presley, Jordan Lucas), 3:17.38.

High Jump:

• Division 1:

2. *Nathaniel Williams, Chaparral, 6-07.00.

Pole Vault:

• Division 1:

5. *Andrew Lottig, Great Oak, 14-09; 8. Shane Atkinson, Great Oak, 14-03.

Long Jump:

• Division 4:

4. Alex Saldana, Hamilton, 21-02.50; 8. Demetri Lowe, Calvary Chapel Murrieta, 20-00.25.

• Division 2:

9. Marsood Ford, Elsinore, 19-09.75.

• Division 1:

5. *Nick Fisher, Great Oak, 22-07.50

Triple Jump:

• Division 4:

1. Lorenzo Burns, Linfield Christian, 44-10.75

• Division 1:

1. *CJ Alumbres, Vista Murrieta, 50-01.25; 4. *Jedaki Hill, Chaparral, 45-03.25; 5. *Nick Fisher, Great Oak, 45-03.00; 9. Keenan Coleman, Perris, 43-09.25.

Shot Put:

• Division 4:

6. Dallas House, Linfield Christian, 48-05.75.

Discus Throw:

• Division 2:

2. Fernando Rodriguez, Elsinore, 149-11.

• Division 1:

9. Seth Knowlton, Great Oak, 149-07.

GIRLS RESULTS:

4x100m:

• Division 1:

2. *Vista Murrieta (Lovie Burleson, Amanda Van Buren, Michelle Norman, India Webb), 46.25

5. Great Oak (Emica Norris, Ciynamon Stevenson, Maya Marshall, Allie Portis), 47.32.

1600m:

• Division 4:

3. Brianna Wilson, Linfield Christian, 5:05.81.

• Division 1:

1. *Destiny Collins, GOHS, 4:48.02; 2. *Haley Dorris, GOHS, 4:48.88; 4. *Ashley Helbig, GOHS, 4:51.40.

100m Hurdles:

• Division 2:

9. Ali Miller, Murrieta Valley, 15.66

• Division 1:

6. Sarah Dunaway, Vista Murrieta, 14.96.

400m Dash:

• Division 2:

2. Lauren Coomber, Murrieta Mesa, 56.47

100m Dash:

• Division 1:

4. *Michelle Norman, Vista Murrieta, 11.90. Amanda Van Buren, Vista Murrieta, 11.99.

300m Hurdles:

• Division 1:

8. Lolene Swallow, Vista Murrieta, 46.21.

200 m Dash:

• Division 2:

6. Audrianna Holloway, Murrieta Mesa, 25.28

• Division 1:

5. Amanda Van Buren, Vista Murrieta, 24.49

3200m Run:

• Division 1:

1. *Destiny Collins, Great Oak, 10:18.93; 2. *Haley Dorris, Great Oak, 10:27.84; 9. Kiyena Beatty, Great Oak, 11:06.47.

4 x 400m Relay:

• Division 1:

5. Great Oak (Alyssa Bryant, Allie Portis, Ally Talpash, Mya Marshall), 3:51.97.

Pole Vault:

• Division 2:

2. *Jessica Abalos, Murrieta Valley, 11-09.00.

• Division 1:

3. *Kelsey Barnes, Vista Murrieta, 11-03.00; 6. Elleyse Garrett, Vista Murrieta, 10-09.00.

Long Jump:

• Division 1:

1. *Michelle Norman, Vista Murrieta, 19-10.50; 6. *Lovie Burleson, Vista Murrieta, 18-02.00; 7. *Allie Portis, Great Oak, 18-01.50.

Triple Jump:

• Division 1:

1. *Ciynamon Stevenson, Great Oak, 40-07.00; 2. *Michelle Norman, Vista Murrieta, 40-02.25; 3. *Lovie Burleson, Vista Murrieta, 38-06.25.

Shot Put:

• Division 2:

2. *Elena Lopez, Elsinore, 42-07.50; 7. Ashley Santon, Elsinore, 39-03.50.

Discus Throw:

• Division 2:

3. *Elena Lopez, Elsinore, 130-05; 9. Michelle Campa, Murrieta Valley, 97-01.

• Division 1:

4. *Yazmin Torres, Vista Murrieta, 128-02.


 

0 comments


arrow Be the first to share your opinion on this article!
 

Add your Comment


Name

Images, Formatting, or HTML is not allowed : plain text only. You may post up to 5 website addresses within your comment.




Disclaimer

The Valley News has tightened its' policy regarding comments.
While we invite you to contribute your opinions and thoughts, we request that you refrain from using vulgar or obscene words and post only comments that directly pertain to the specific topic of the story or article.
Comments that are derogatory in nature have a high likelihood for editing or non-approval if they carry the possibility of being libelous.
The comment system is not intended as a forum for individuals or groups to air personal grievances against other individuals or groups.
Please, no advertising or trolling.
In posting a comment for consideration, users understand that their posts may be edited as necessary to meet system parameters, or the post may not be approved at all. By submitting a comment, you agree to all the rules and guidelines described here.
Most comments are approved or disregarded within one business day.

RSS FeedFacebookTwitter



Advertisement for Crown Hill Pizza





Subscribe


Most Commented


Reach Local Customers



The Valley News The Valley News
760-723-7319 - 1588 S. Mission Rd. Suite 200, Fallbrook CA 92028
All contents copyright ©2014
About Us
Earthquake Information
Business Listings
Contact Us
Letter to the Editor
Report a website error
Sitemap
Online Digital Edition
RSS Feeds
Login